Lato powoli zbliża się ku końcowi, ale mimo wszystko można trochę wydłużyć sezon na skuter wodny, teraz i przyspieszyć go na wiosnę. Pomoże nam w tym dobrze dobrana pianka neoprenowa.
Jednak bardzo ważne aby dopasować ją odpowiednio do swojej sylwetki oraz dobrać odpowiednią grubość.
Pianki przeznaczone na skuter wodny są cieńsze niż większość tradycyjnych pianek neoprenowych (przeznaczonych do uprawiania innych sportów wodnych). Jest to podyktowane faktem, że osoby pływające na skuterach wodnych nie „lądują” tak często w wodzie. Naturalnie nawet w trakcie rekreacyjnego korzystania ze skutera wodnego można wylądować w wodzie. Ale to właśnie windsurferzy oraz kitesurferzy mają zdecydowanie częstsze i dłuższe kontakty z zimną wodą. Dlatego ich pianki są szyte z grubszej warstwy neoprenu. Pianki przeznaczone na skuter wodny są cieńsze i bardziej przewiewne.
Dobra pianka na skuter wodny powinna zapewnić komfort termiczny, ale równocześnie nie powinna ograniczać wygody ani swobody ruchów. Pianka również musi być dopasowana do wzrostu, wieku i płci danej osoby.
Na rynku dostępny jest duży wybór pianek neoprenowych. Mamy pianki przeznaczone dla mężczyzn, kobiet i dzieci.
Na pierwszy rzut oka pianki męskie od damskich różnią się kolorystyką, ale istotniejszą cechą jest kształt pianki przeznaczonej na skuter wodny.
Pianki damskie są skrojone tak, żeby każda kobieta, niezależnie czy posiada większy czy mniejszy biust lub szersze biodra, czuła się w niej komfortowo.
Męskie pianki surfingowe mają szersze ramiona i węższą talie. Sama długość pianki również ma znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o ochronę przed wyziębieniem organizmu. Krótka pianka do pływania jest dobra, pod warunkiem, że jesteśmy odporni na niskie temperatury.
Czasami woda, przy krótkim kontakcie wydaje się ciepła, ale po dłuższym pływaniu organizm potrafi się znacznie wychłodzić. W naszym kraju, do pływania na skuterze wodnym, trzeba raczej poszukiwać pianki z długim rękawem i długimi nogawkami
Jaka Grubość pianki?
Przy każdej piance znajduje się metka na której podana jest grubość tej pianki. Grubość pianki neoprenowej nie zawsze jest podawana jako pełna liczba. Czasami są to dwie cyfry oddzielone myślnikiem/ukośnikiem. W takim przypadku na dołączonej karteczce znajduje się grafika z rozmieszczeniem poszczególnych warstw. Pianki bywają grubsze w okolicach klatki piersiowej, a cieńsze na kończynach.
Na pływanie od maja do końca września powinna wystarczyć pianka 4/3 dla bardziej zmarzłych 5/4mm.
Dobór rozmiaru pianki
Prawidłowy dobór rozmiaru pianki do pływania na skuterze wodnym jest ważny, im bardziej przylegający dobierzemy model, tym bardziej, bez utraty komfortu, jesteśmy chronieni przed zimnem. Lecz pianka nie może być zbyt ciasna, by nie uniemożliwiać krążenia krwi. By przetestować piankę przed użyciem w wodzie, należy po założeniu, unieść ręce nad głowę i wyprostować je. Powinien być odczuwalny lekki opór, lecz nie może pianka ograniczać swobody ruchów. Dodatkowo można zrobić kilka ruchów jak przy wiosłowaniu oraz przysiadów. Jeżeli te aktywności nie sprawiają kłopotu to pianka jest dobre dopasowana i można w niej pływać na skuterze wodnym.
Pianka powinna być ciasno dopasowana przy szyi (w tym miejscu w łatwy sposób może wlewać się do środka woda) – lecz nie może wywoływać uczucia pododuszania.
Pianki są dostępne w standardowych rozmiarach – XS, S, M, L, XL, XXL, lub w brytyjskiej rozmiarówce – 4, 5, 8, 10, 12, 14.
Jedynym odstępstwem są spotykane sporadycznie oznaczenia ‘S’ lub ‘T’ po rozmiarze, co oznacza wersję niską (short) i wysoką (tall) standardowego rozmiaru – np. ST oznacza rozmiar small/ tall.
Zapięcia
- Rodzaje zamków i szwy to ważny element, który ma wpływ na to, ile wody dostaje się do środka pianki i z niej wydostaje. Wiadomo, że im mniej tym lepiej.
- Zamek na klatce piersiowej (poprzeczny): są najbardziej praktyczne, jeśli chodzi o wlewanie się wody. Pianki z zamkiem na klatce piersiowej są najcieplejsze.
- Zamek na plecach: Pozwala na łatwiejszy dostawanie się wody. Zaletą takiej pianki jest łatwiejsze zakładanie. Ale wadą, że jest trochę chłodniejsza.
- Zamek na przodzie: pozwala na łatwe założenie pianki, jednocześnie najsłabiej chroni przed dostawaniem się wody. Tego rodzaju pianki są najchłodniejsze w porównaniu z innymi.
Szwy są również istotne przy utrzymywaniu ciepła i zapobieganiu dostawania się wody do wnętrza pianki.
- Szew Płaski: kawałki neoprenu zostały zszyte na zewnątrz i wewnątrz pianki do pływania.
- Szew Uszczelniony: kawałki neoprenu zostały zszyte i sklejone ze sobą, aby zapobiec dostawaniu się do środka wody. To rozwiązanie stosowane jest do pianek przeznaczonych do stosowania w niskich temperaturach.
- Szew Uszczelniony i Zaklejony: po zszyciu i sklejeniu dodatkowo na szwie została przyklejona taśma, by dodatkowo zapobiec wychładzaniu.
Jaka pianka jest dobra? Na pewno z dobrego neoprenu. Dobrej jakości materiał zatrzymuje sporo powietrza, dzięki czemu jest lepszym izolatorem i jest cieplejszy. Ponadto, powinien on być wytrzymały i elastyczny.
Dobra pianka do pływania przepuszcza mniej wody, dobrze pasuje i izoluje, jest wytrzymała i elastyczna. Zazwyczaj większa elastyczność oznacza mniejszą wytrzymałość, lecz dobrej jakości pianki łączą obie powyższe cechy.
Pianki z niższej półki cenowej o takiej samej grubości, będą zapewniały dużo gorszy komfort termiczny. Wykorzystane materiały w tańszych piankach są mniej rozciągliwe, gorzej izolują od zimnej wody i krócej utrzymują komfortową temperaturę naszego ciała.
Dodatkowo stosuje się w nich zwykłe szwy płaskie i zamki na przodzie.
Wybór należy do kupującego, ale należy pamiętać, że pływanie na skuterze wodnym powinno sprawiać radość, a nie dreszcze zimna 😉