Pisaliśmy już o akcesoriach do skutera wodnego, pisaliśmy również o piankach. Mamy też w swoich zasobach tekst o kosmetykach do pielęgnacji kadłuba skutera wodnego.
Czas na podsumowanie niezbędnego wyposażenia na skuter wodny. Warto w jednym miejscu zebrać opis wszystkich niezbędnych akcesoriów.
Odzież – pianki obuwie, rękawice, gogle i ochraniacze
Generalnie pianki mają nas ochraniać przed wychłodzeniem organizmu
Szeroki tekst o piankach zamieściliśmy tutaj. Wymieniliśmy tam ich rodzaje, wady i zalety i sposób ich doboru.
Obuwie i rękawice – stanowią uzupełnienie bariery cieplnej. Dodatkowo obuwie na skuter wodny wyposażone jest w podeszwy antypoślizgowe, zapewnia ono stabilność. Buty mogą być wykonane jako lekka ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub w wersji ciężkiej, gdzie oprócz ochrony przed zimnem spełniają też funcie ochrony przed uszkodzeniami fizycznymi stup.
Ważną wskazówką przy doborze obuwia jest łatwość jego zakładania i zdejmowania np. wyposażenie w wygodne rzepy lub suwaki do ich zapinania.
Podobnie jak buty skonstruowane są rękawice, generalnie mają chronić przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo na wewnętrznych stronach posiadają powierzchnie antypoślizgową która ułatwia pewne trzymanie kierownicy i operowanie manetkami skutera wodnego. Tak jak w przypadku butów powinny one być wyposażone w łatwe zapięcia np. rzepy lub suwaki.
Zabezpieczenia
Podstawowym zabezpieczeniem na skuter wodny jest kamizelka ratunkowa. Nie można mylić jej z kapokiem. Kamizelka ratunkowa wspomaga osobę przebywającą w wodzie. Kapok całkowicie ją unosi.
Dodatkowo kamizelki są mniej obszerne i nie blokują ruchów.
Kamizelki powinny być noszone przez wszystkie osoby uprawiające wszelkie sporty wodne.
Przygotowujemy dosyć obszerny tekst na temat kamizelek i kapoków.
Gogle na skuter wodny
Zapewniają one użytkownikowi ochronę przed słońcem, wiatrem i wodą oraz ułatwić widzenie podczas jazdy. Najczęściej wyposażone są również filtr UV oraz szkła polaryzacyjne. Chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i pochłaniają odblaski, redukując męczące dla oczu odbicia światła.
Ochraniacze
Teoretycznie są zbędne, ale używanie ich trzeba rozważyć w dwóch przypadkach.
Pierwszy z nich to wtedy gdy mieliśmy jakąś kontuzję. Warto wtedy zabezpieczać kontuzjowane miejsce. Pomimo, że rana może być już wygojona, zawsze takie miejsce jest słabsze i narażone bardziej na uszkodzenia.
Po drugie gdy pływamy z dużymi prędkościami lub wykonujemy jakiekolwiek ewolucje. Woda przy dużych prędkościach potrafi mieć „twardość” asfaltu.
Generalnie ochraniacze na skuter wodny są podobne do ochraniaczy motocyklowych, jedynie czasami różnią się one materiałami z jakich zostały wykonane. Te na skuter wodny są wykonane z materiałów nie nasiąkliwych. Mamy różnego rodzaju ochraniacze na golenie, kolana, kręgosłup. Oczywiście przygodę ze skuterem wodnym można zacząć ekonomicznie, od dobrej wypożyczalni.
Na miejscu oprócz skutera wodnego, przyczepy do transportu, można wypożyczyć szereg akcesoriów, pomoże nam to w późniejszym wyborze odpowiedniego sprzętu.