Mamy wiele ciekawych akwenów wodnych w Polsce, Mamy również wiele rzek. Ale niestety nie na wszystkich można pływać przy użyciu silników spalinowych. Mamy wiele stref ciszy, rezerwatów przyrody itp. A gdzie i na jakich warunkach można pływać? Co prawda już są dostępne skutery wodne o napędzie elektrycznym, ale to rzadkość i cenowo trochę poza zasięgiem.
Strefa ciszy lub rezerwat przyrody
Jeżeli chodzi o rezerwaty przyrody, sprawa jest stosunkowo prosta. Takie tereny są dobrze oznaczone i na ich całej powierzchni panują takie same ograniczenia jeżeli chodzi o hałas czy poruszanie się wszelkiego rodzaju pojazdami spalinowymi.
Na północy polski mamy stosunkowo mało stref ciszy.
Poza tym duża liczba zbiorników wodnych daje szerokie możliwości.
Niestety na północy gdzie jest mniej zbiorników oraz mamy większe zaludnienie przy tych zbiornikach które są, stref jest znacznie więcej. To niestety ogranicza możliwość pływania skuterem wodnym.
Strefa ciszy zabroniona jest emisja dźwięku powyżej 45 dB. Warto też wiedzieć, że strefa ciszy dzieli się na dwie kategorie.
W jednej zabronione jest hałasowanie na obszarze samego zbiornika, w drugiej na obszarze zbiornika i w pasie 500 metrów wokoło niego.
Gdzie sprawdzić, na których zbiornikach obowiązuje strefa ciszy
Niestety nie ma ogólnopolskiego spisu zbiorników wodnych na których można pływać skuterem wodnym. Trzeba zatem przeszukiwać powiatowe lub miejskie portale internetowe. Przy okazji można poszukać bezpiecznego miejsca do slipowania skutera wodnego.
Nie warto łamać przepisów, ponieważ mandaty za pływanie na silniku spalinowym, w strefie ciszy zaczynają się od kwoty 500 zł.
Jeżeli nie ma informacji w intrenecie, warto przejść się do portu lub mariny, albo na jakiś większy pomost tam na pewno będą odpowiednie znaki informujące o zakazach.
Ten zakazujący poruszania się łodziami motorowymi lub skuterami wodnymi na polu ma umieszczoną przekreśloną turbinę (śrubę)
Jedynym źródłem pokazującym globalną sytuacje, są strony Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Można znaleźć na nich mapy pokazujące śródlądowe drogi wodne. Można również znaleźć tam aktualny stan wód. Innym globalnym źródłem wiedzy mogą być strony Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.
Patent sternika motorowodnego
Aby legalnie poruszać się skuterem wodnym, należy posiadać Patent sternika Motorowodnego.
Do czego on uprawnia i jak go można zdobyć pisaliśmy – Uprawnienia do pływania sprzętem motorowodnym.